Zamknij wyszukiwanie
Zamknij wyszukiwanie

Rada Naukowa

Magdalena Mrugalska-Banaszak

Magdalena Mrugalska-Banaszakhistoryk sztuki, doktor nauk humanistycznych, kustosz Muzeum Historii Miasta Poznania; autorka artykułów i książek poświęconych architekturze i budownictwu przemysłowemu Poznania do 1939 roku oraz historii poznańskich rodzin osadzonej w realiach codzienności; m.in. „Wilda – dzielnica Poznania 1253-1939”, „Poznańskie rody i rodziny – Czepczyńscy”, „Jeden dzień z Ratuszem w tle. Poznań 13 sierpnia 1887”, „Ortaliony, neony, syfony. Poznań w latach 60. XX wieku” (wspólnie z D. Książkiewicz-Bartkowiak); „Jedna dekada – dwie odsłony. Poznań w latach 50. XX wieku”, „Śledztwo w sprawie króla smalcu. Życie codzienne rodziny Jezierskich na początku XX wieku w Poznaniu”, „Poprawiajmy stosunki międzyludzkie. Wilda w czasach PRL” (wspólnie z Fundacją SPOT.), „Wilda w czterech odsłonach”; autorka i kuratorka prawie dwudziestu wystaw.

Zofia Fidelus

Zofia Fidelus historyk sztuki, od dwudziestu lat muzealnik, Główny Inwentaryzator Muzeum Narodowego w Poznaniu, odpowiedzialna za proces digitalizacji zbiorów; współpracuje z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach projektu e- muzea; autorka artykułów, wystaw i katalogów poświęconych historii Poznania, m.in. „Od omnibusów konnych do szybkiego tramwaju. Dzieje komunikacji miejskiej w Poznaniu” (wspólnie z J. Wojcieszakiem); jest członkiem Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM Polska, Międzynarodowego Komitetu Dokumentacji (CIDOC ICOM) oraz Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych.

Maciej Frąckowiak

Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, adiunkt na Wydziale Socjologii UAM, wykładowca School of Form, badacz miasta i kultury wizualnej; autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. „Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów” (wspólnie z K. Olechnickim), „Kolaboratorium. Zmiana i współdziałanie” (wspólnie z M. Rosińską i L. Olszewskim), „Kruche medium. Rozmowy o fotografii” (tom I-II), raportu „Architektem się bywa” przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa; inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat; w latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program „Bardzo Młoda Kultura” Narodowego Centrum Kultury; współpracownik Fundacji SPOT.

Lechosław Olszewski

Lechosław Olszewski – mieszkaniec Wildy, historyk i historyk sztuki; doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, współtwórca projektów „Zewnętrzna Galeria AMS” i „Niewidzialne Miasto”, członek rady nadzorczej Fundacji SPOT.; redaktor książek i katalogów, m.in. „Ponderabilia. Trzy oblicza designu” (wspólnie z A. Gryską), „Re.architektura’10” (wspólnie z L. Klein), „Kolaboratorium. Zmiana i współdziałanie” (razem z M. Rosińską i M. Frąckowiakiem) oraz „Poprawiajmy stosunki międzyludzkie. Wilda w czasach PRL” (z M. Mrugalską-Banaszak); autor i redaktor artykułów oraz książek poświęconych historii starożytnej; współtworzył, zrealizował i koordynował kilkadziesiąt projektów społeczno-kulturalnych na poznańskiej Wildzie.